Şen: “5 yılda İstanbul’un riskli bölgelerinde kentsel dönüşüm tamamlanabilirdi”

  • HABER7 / ÖZEL

İstanbul’un artan nüfus yoğunluğu ile İstanbul’u bekleyen deprem riski ‘barınma’ problemini de beraberinde getiriyor. İl genelinde bulunan 4,5 milyona yakın konutun 1,5 milyonu acil dönüştürülmesi gereken riskli yapılar olarak belirtildi. Beklenen Marmara Depremi’nin yaklaşması ile kentsel dönüşüm çalışmaları da vatandaşın ve yönetimlerin oldukça gündeminde. İstanbul’da konuya ilişkin süreci Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen, Haber7’ye anlattı. Mimar Dr. Nihat Şen Haber7’ye yaptığı açıklamalarda İstanbul’un önemine değinerek, son beş yıllık dönemde riskli binaların dönüşümünün yapılabileceğini ancak yetersiz kaldığını açıkladı.

“BİR BUÇUK MİLYON KONUTUN ACİL YENİLENMESİ GEREK”

İstanbul’un bir finans şehri olduğunu vurgulayan Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen, Türkiye ekonomisinin yüzde ellisinin İstanbul’dan sağlandığını ifade etti. Bununla birlikte İstanbul’da artan nüfus yoğunluğunun barınma problemine yol açtığını, şu an da İstanbul’da 6 milyon konutun olduğunu söyleyen Dr. Nihat Şen, mevcut yapı stokunun güvenli olmadığını, bir buçuk milyon konutun İstanbul’da acilen yenilenmesi gerektiğini açıkladı.

 

“VATANDAŞ BİLE BİLE LADES DİYOR”   

Vatandaşın kentsel dönüşüme bakış açısını değerlendiren Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen, Vatandaşımızın bu sürece dâhil olmamasının en büyük sebeplerinden biri bu işin ekonomisi. Kentsel dönüşümün ekonomisi halledilmediği sürece vatandaşı bu sürece dâhil etmemiz mümkün değil. Çünkü vatandaş bile bile lades diyor ve o riskli binalarda oturmaya devam ediyor. Gidecek yerim yok, ekonomim iyi değil ve karşılayamam diyerek oturmaya devam ediyor. Ancak deprem her an olabilir. Çok geniş ve mali yükü yüksek bir dönüşümden bahsediyoruz. Sadece bunu bir bakanlığın, bir başkanlığın sorumluluğuna bırakmak da yanlış olacak. Paydaşların bir araya gelip ortak akıl ile çözmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

 

 

“BEŞ YILLIK SÜREÇTE DÖNÜŞÜM YETERSİZ KALDI”

İstanbul’da olası bir depremde Türkiye ekonomisinin sarsılmasıyla birlikte ulusal bir güvenlik probleminin de yaşanacağını vurgulayan Mimar Dr. Nihat Şen, 6 Şubat depremlerine değindi. 11 ilin etkilendiği 6 Şubat depremlerinin Türkiye ekonomisine maliyetinin yüz yirmi milyar dolar olduğunu söyleyen Dr. Nihat Şen, önlemin afet öncesinde alındığı bir senaryoda bu maliyetin beşte biri olacağını ifade etti.

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x