Çağdaş sanatın aykırı çocuğu Haluk Akakçe korkuttu

Dünyanın önemli müzelerinde ve koleksiyonlarında eserleri bulunan renkli eserleri ve sıra dışı giyim tarzıyla adından söz ettiren sanatçı Haluk Akakçe, son bir yıldır kanser tedavisi görüyordu.

Zayıfladığı görülen Akakçe’nin aynı zamanda diyaliz hastası olmasından dolayı tedavisi kemoterapisiz olarak devam ediyordu.

Sanatçı, dokuz gün önce fenalaşarak Amerikan Hastanesi’ne kaldırıldı. Dokuz günlük tedavinin ardından Akakçe sosyal medya hesabında “RUHLAR EVINDEN DONUS Nasil tanimlanir bilemedigim. Kocaman Karanlilk komadadan 9 gunluk AH nin. Yetenekli Ekibinin mucezevi cabalariyla geri dondum. Hepinizi seviyorum.” paylaşımında bulundu.

Multidisipliner sanatçı Akakçe, 2022 yılı Mart ayında Akaretler ve Sevil Dolmacı Art Gallery iş birliği ile bir sergi açmış ve eserleri beş yıl aradan sonra İstanbul’da sergilenmişti. Made in Love başlıklı yeni sergi, sanatçının beş yıllık üretimlerinin özeti niteliğindeydi.

Haluk Akakçe kimdir?

1970 Ankara doğumlu olan Haluk Akakçe, Ankara Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden lisans, Londra Royal College of Art’tan yüksek lisans ve School of the Art Instıtute of Chicago’dan yüksek lisans dereceleri ile mezun oldu.

İlk kişisel sergisini 1997’de Chicago’da açtıktan sonra çalışmaları Londra ve New York arasında sürdürdü. Whitney Museum of American Art (New York, 2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (New York, 2001) New Museum, (New York, 2002), Tate Britain (Londra)

Katıldığı seçkin bienal ve festivaller arasında 25. Bienal de bulunmaktadır. Sao Paulo Bienali “Metropolitan Iconographies”, 2002, “Painting at the Edge of the World” Walker Art Center, Minneapolis ve 6. Uluslararası Resim Festivali. Paolo Colombo küratörlüğünde İstanbul Bienali. Akakçe, 2006 yılında valinin daveti üzerine Las Vegas’taki Fremont Caddesi’nde dünyanın en büyük Viva Vision LED sunumua yapılan projeksiyondan oluşan “Sky is the Limit” projesini gerçekleştirdi. Las Vegas şehir merkezinde dört bloğa yaygınlaştırma bu girişimin ardından Akakçe, Louis Vuitton markası tarafından Maison Louis Vuitton Champs-Elysées’de video enstalasyonu sergilemek üzere davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x