Eczanelerde İlaç Yok Peki Sorumlusu Kim?

Euro kurunun güncellenmesiyle ilaç fiyatları arttı. İlaçlara yapılan zamlar eczaneleri de hastaları da etkiledi. Uzun süredir gündemden düşmeyen ilaç krizi şiddetini daha da artırdı. İlaç krizinin sorumlusunun kim olduğu ise merak konusu. Ancak aradığı ilacı bulamayan vatandaş ise öfkesini eczacıya gösteriyor. Konuya ilişkin açıklama Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney’den geldi.

SORUMLUSU ECZACILAR DEĞİL

“İlacına erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu en iyi bilen meslek grubuyuz. Şu anda piyasada bulunamayan ilaçların sorumlusu meslektaşlarımız değildir.” ifadelerini kullandı.

Üney, yaptığı yazılı açıklamada, ilaç fiyatlandırmasında kullanılan Euro kurunun güncellemesine dair kararın 16 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsattı.

BUNUN SORUMLUSU ECZACILAR DEĞİL

Kararın, yayımlanmasından 9 gün sonra yürürlüğe gireceğini, bu durumun ilaca erişimde sıkıntılara yol açtığını belirten Üney, şunları kaydetti:

“İlaca erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu bilen meslektaşlarımız, hastalarını ilaçsız bırakmamak için adeta çırpınmaktadır. Ancak yaşanan sorun ortadadır. Heyetimiz, başta Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olmak üzere tüm paydaşlarla hızlı bir görüşme trafiğine geçmiş, krizin aşılması için uygulamanın yürürlük tarihinin erkene çekilmesini ısrarla talep etmiştir. Bugüne değin kesintisiz sürdürdüğümüz çabalarımız ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır. İlacına erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu en iyi bilen meslek grubuyuz. Şu anda piyasada bulunamayan ilaçların sorumlusu meslektaşlarımız değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x